image

image
image
image
 

Pielęgnacja Australian Silky Terriera I cz.
W tym artykule postaram się przedstawić sposób pielęgnacji psów tej wspaniałej rasy. Artykuł dla ułatwienia został pocięty na fragmenty, co mam nadzieje ułatwi przyswojenie zasad groomingu Silków. We wstępie należy wspomnieć, iż szata Silków podobnie jak Yorków ma strukturę włosów i nie zawiera podszerstka, przez co jest bardziej podatna zarówno na zabrudzenia jak i uszkodzenia.

Kąpiel

1 Ten zabieg musi być przeprowadzany mniej więcej, co 7 do 14 dni w zalezności od stopnia zabrudzenia włosów.(Choć część hodowców kapie psiaki raz na miesiąc, osobiście spróbowałam niestety po 2 tygodniach włos był brzydki i porostu śmierdział).

Oto zdjęcia Piccola przed kąpielą i we wannie.
brudasek wanna

2 Należy używać kosmetyków tylko i wyłącznie dla psów długowłosych. Najpierw należy psa zmoczyć letnią wodą Następnie nałożyć szampon ( firm np. Ehaso, Summerwinds lub Jean Pier Hery). Po wmasowaniu należy szampon dokładnie spłukać.

3 Następnie nakładamy odżywkę jednej z wcześniej wymienionych firm, pozostawiamy ją na włosach od 2 do 5 minut, aby odżywka się wchłonęła. Następnie spłukujemy.

4 Psiaka owijamy w ręcznik, aby wysechł NIEWOLNO WYCIERAĆ WŁOSÓW ENERGICZNYMI RYCHAMI ABY ICH NIEZNISZCZYĆ.

5 Na lekko osuszony ręcznikiem włos nakładamy olejek lub odzywkę bez spłukiwania, ten zabieg sprawia, iż włos jest mniej podatny na łamanie i staje się bardziej jedwabisty. Zawsze należy się pytać czy dany olejek nie zażółci włosów. PAMIĘTAJMY, ABY NIENATŁUSZCZAĆ WSOSÓW PRZED WYSTAWĄ PONIEWAŻ WŁOS BĘDZIE ZBYT CIĘŻKI.

Rozczesywanie

6 Wilgotny włos rozczesujemy najpierw szczotką z drucianymi kolcami(bardzo ładnie rozczesuje mniejsze kołtuny oraz splątany włos), następnie szerokim grzebieniem i na końcu grzebieniem gęstym ( gesty grzebień doskonale wyczesuje najmniejsze kołtuny oraz splątany włos, którego normalnie nie wyczeszemy szczotką czy grzebieniem o szerokim rozstawie zębów, doskonale nadaje się również do rozczesania okolic pyska).

Suszenie

7 Do suszenia psa używamy suszarki, w której mamy możliwość regulacji temperatury lub możemy psu pozwolić aby wysechł w sposób naturalny. Przy suszeniu suszarką pamiętajmy o temperaturze zbyt gorące powietrze może poparzyć psiaka. Osobiście polecam suszenie suszarką tylko i wyłącznie przed wystawą. Na co dzień radziłabym, aby psiak sam mógł normalnie wyschnąć, ponieważ nawet letnie powietrze z suszarki wysusza włos, przez co jest on bardziej łamliwy. Przed wystawą zalecam aby podczas suszenia suszarką jednocześnie psa szczotkować grzebieniem o średnim lub gęstym rozstawie zębów( włos jest wtedy ładny i lejący). Psa suszymy zawsze zgodnie z naturalnym kierunkiem układania się włosów.mokre włosy           suszenie           rozczesywanie

Pomiędzy kąpielami

Do rozczesywania włosów pomiędzy kąpielami należy używać sprayów, które to ułatwiają( mają też często te działanie ze zapobiegają elektryzowaniu się włosów), ewentualnie można używać wody. Nigdy nie należy czesać psa na sucho.

Wiązanie kitek

Przypuszczam ze może wzbudzić taki psiak uśmiech na twarzach przechodniów, ale jest to bardzo pomocne. Wbrew pozorom nie jest to zabieg jakiś strasznie ciężki do przeprowadzenia. Potrzebne są do tego celu frotki o średniej grubości ok. 6 sztuk. Wiążemy je 3 po jednej stronie psa i 3 po drugiej stronie. Na zdjęciu widać wyraźnie jak psiak wygląda z takimi kitkami. Aby zrobić kitkę należy oddzielić część włosów przy pomocy grzebienia tak, aby złapać ok. 1/3 włosów z jednej ze stron. Odpowiednio rozczesać i zawiązać fotkę w ten sposób, aby nie przeszkadzała psu i nie ciągnęła włosów, po prostu nie wiążmy jej zbyt ciasno! Zabieg ten najlepiej przeprowadzić po kąpieli, gdy psiak już wyschnie całkowicie. Dodatkowo końcówki kitek można natłuścić, ale z umiarem.
Contact  |  Site Map